Jeśli nie możesz doczekać się nadchodzącego lata i marzysz o wypoczynku w komfortowych warunkach to wiemy, jak to zrobić. Nasze materace – obojętnie czy sprężynowe, czy kieszeniowe – sprawią, że podczas najbardziej upalnych nocy będziesz mógł się w pełni zrelaksować. Ich budowa oraz unikalne właściwości sprawią, że nawet przy najwyższych temperaturach będziesz mógł spędzić noc w wyjątkowych warunkach.
Który materac sprawdzi się latem?
Lato to dla wielu czas zasłużonego wypoczynku. Czas, który nieodzownie kojarzy się z wakacjami, słońcem i wysokimi temperaturami zarówno za dnia, jak i w nocy. O ile w ciągu dnia gorąco może nie przeszkadzać, to w nocy stanowi nie lada problem. W trakcie upalnych nocy nagrzane powietrze stoi w miejscu, jest duszno, a my się nadmiernie pocimy. Przez to częściej się wybudzamy, nasz sen jest niespokojny, a rano wstajemy niewypoczęci.
Zmieniający się w Polsce klimat powoduje, że tropikalne noce będą pojawiały się coraz częściej. Temperatura na zewnątrz, która nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, będzie powodować, że zamiast odpoczynku będziemy się męczyć i nie wysypiać.
Na szczęście można temu zapobiec i przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem na upalne noce, które nadejdą szybciej niż się wydaje. Można przygotować sypialnię na lato tak, by jak najbardziej zniwelować wpływ wysokich temperatur na pomieszczenie, w którym śpimy. Ale można również sprawić, że nasze łóżko stanie się dla nas miejscem, które przyniesie poczucie ulgi podczas tropikalnych nocy.
Jaki być powinien materac na lato?
Materac to nie tylko zwykłe wyposażenie sypialni, na którym spędzamy każdą noc. Kiedyś nie przykładano wielkiej wagi do tego, na czym śpimy. Miało być w miarę wygodnie i nie skrzypieć. Stąd popularność tapczanów czy wersalek, które miały też jedną zasadniczą zaletę – były tanie i wielofunkcyjne. Ale od pewnego czasu da się zauważyć, że podejście do komfortu spania się zmienia, a materace to nie tylko zwykłe wypełnienie łóżka, ale i coś więcej. Coś, co daje nam poczucie wygody niezależnie od warunków, w jakich spędzamy noc.
Mało kto wie, ale odpowiednio dobrany materac przynosi ulgę podczas upalnych nocy, ale i ogrzewa w trakcie zimowego snu. Aby spełnione zostały te obydwa warunki, materac musi być dwustronny. Jedna strona używana jest w miesiącach letnich, druga zaś – zimą. To, czy dany materac – lub jego strona – jest odpowiedni na zimę, zostawimy na osobny wpis. W tym artykule skupmy się na tym, jaki powinien być na lato. Czym się powinien wyróżniać i z czego powinien być skonstruowany.
Wpływ cyrkulacji powietrza na temperaturę materaca
Przede wszystkim idealny materac na upalne lato powinien być przewiewny. Modelami, które posiadają taką właściwość są m.in. materace sprężynowe i kieszeniowe. Ich odpowiednia budowa oraz zastosowane w konstrukcji sprężyny umożliwiają właściwą cyrkulację powietrza w środku. Krąży ono bez przeszkód w pustych przestrzeniach pomiędzy nimi, obniżając jednocześnie temperaturę zarówno wewnątrz, jak i przy powierzchni materaca. Wpompowywane i wypompowywane przy każdym ruchu śpiącego powietrze dodatkowo usuwa roztocza i inne mikroorganizmy. Przynosi to ulgę alergikom i zapewnia jednocześnie odpowiednią higienę snu.
Dlaczego materac lateksowy jest odpowiedni na lato?
Aby zapewnić nieograniczony dostęp powietrza do materaca, ważne są także dodatkowe warstwy, z których jest on skonstruowany. Część z nich zupełnie nie nadaje się na upalne noce, utrudniają po prostu swobodny dostęp powietrza do środka. Ale są też takie rozwiązania, które bardzo dobrze sprawdzają się w miesiącach letnich i przy wysokich temperaturach. Taką warstwą jest wkład z perforowanego lateksu. Otwory w nim umieszczone ułatwiają transportowanie do środka materaca powietrza przy jakimkolwiek ruchu. Sam zaś lateks jest materiałem wysoce elastycznym i sprężystym. Oznacza to, że kiedy zmieniamy podczas snu pozycję, spręża i rozpręża się on jednocześnie wpompowując powietrze do środka. Warto pamiętać, że lateks ma także właściwości zmiękczające powierzchnię, na której został zastosowany. Dlatego też jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy preferują spać na czymś miękkim. Użyto go m.in. w materacu kieszeniowym Black, który dodatkowo po stronie „letniej” ma jeszcze warstwę kokosową.
Twardy materac z warstwą kokosową. Bardzo dobry wybór na lato
Gdy jednak ktoś preferuje spać na nieco twardszej powierzchni, warto zwrócić uwagę czy dany model posiada wierzchnią warstwę wykonaną z kokosa. Jest to naturalny surowiec pozyskiwany z włókien skorup orzecha kokosowego. Dzięki swojej budowie i strukturze bez ograniczeń przepuszcza powietrze. Sprawia to, że materac jest odpowiednio wentylowany i nie nagrzewa się tak bardzo. W upalne noce kokos ułatwia więc schładzanie ciała śpiącego i przynosi ulgę. Dodatkowo posiada właściwości antyalergiczne, co nie jest bez znaczenia dla osób uczulonych na roztocza czy inne mikroorganizmy. Takie rozwiązanie zastosowano w materacu multipocketowym Ivrea. Z jednej strony warstwa kokosa, z drugiej zaś pianka termoelastyczna visco, która doskonale sprawdza się zimą.
Materac lateksowy z efektem chłodzenia
Na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie, które zastosowano m.in. w dwustronnym materacu multipocketowym Sole. Lateks Ocean Blue Gel z funkcją regulacji temperatury ciała to nowatorskie rozwiązanie, w którym umieszczono żelowe kapsułki pochłaniające wydzielane przez ciało ciepło. Oprócz tego redukuje wilgoć, dzięki czemu nie przedostaje się ona w głąb materaca. Takie właściwości opisywanego lateksu to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się nawet podczas najbardziej upalnych nocy, a materace w nie wyposażone to najlepsze produkty na lato dostępne na rynku.
Najlepsze pokrowce w materacach na lato
Pokrowiec to nieodłączny element każdego materaca. Jego główną rolą jest ochrona przed zniszczeniem czy wszelkimi zanieczyszczeniami. Natomiast wysokiej jakości pokrowiec powinien mieć także dodatkowe właściwości, które podnoszą komfort użytkowania. Dostępne na rynku modele mogą cechować się właściwościami antybakteryjnymi, antyalergicznymi lub neutralizującymi wyładowania elektrostatyczne.
W przypadku materacy na lato warto rozejrzeć się za takimi modelami, które wyposażone są w pokrowce do uszycia których użyto włókien bambusowych. To rodzaj wiskozy, która doskonale przepuszcza powietrze orz chłonie wilgoć nawet o 60% lepiej niż bawełna. Posiada także właściwości antybakteryjne, nie podrażnia oraz niweluje przykre zapachy. Dzięki temu jest idealnym materiałem na lato. Jednak najważniejszą jego cechą są właściwości termoregulacyjne. W trakcie upałów schładza ciało, podczas zimnych nocy ogrzewa je. Nie bez przyczyny ten materiał robi ostatnimi czasy furorę przede wszystkim w produktach dziecięcych. Młode mamy często kupują dziecięce ubranka, kocyki czy pościel właśnie z dodatkiem włókna bambusowego. Dlaczego więc nie wybrać pokrowca na materac z tym dodatkiem?
Pokrowiec z ekstraktem z aloesu
Innym rozwiązaniem, które bardzo dobrze sprawdzi się podczas gorących nocy, jest pokrowiec z ekstraktem z liści aloesu. Roślina, a dokładniej jej właściwości prozdrowotne, znane są ludzkości od tysiącleci. Działa bakteriobójczo, poprawia odporność, ale przede wszystkim wspiera regenerację skóry. Kremy z dodatkiem aloesu przynoszą ukojenie po oparzeniach (w tym słonecznych, które często zdarzają się latem), ukąszeniach owadów (komary!) oraz przyspieszają proces gojenia. Aloes także nawilża i poprawia kondycję skóry.
Zarówno w przypadku pokrowca z dodatkiem włókien bambusowych, jak i z ekstraktem z liści aloesu warto – przynajmniej latem – zmienić swoje przyzwyczajenia i spać na materacu.. bez prześcieradła. Tak, aby nasza skóra bezpośrednio przylegała do pokrowca. Dzięki temu mamy pewność, że upalne noce wcale nie musza być dla nas męczące.