Zasadą doboru materaca jest waga, wzrost i wiek użytkownika oraz jego indywidualne preferencje. Do nich dostosowuje się rozmiar, rodzaj wkładu i stopień twardości H. Przyjmuje się, że materac służy właścicielowi ok. 5 lat. To wszystko przekłada się na ceny. Dobrej jakości materac potrafi wiele kosztować i jego zakup powinien być dobrze przemyślany. No ale sen to zdrowie więc warto w nie zainwestować. Jednak nawet najlepszej jakości materac co pewien czas należy wymienić. A co jeżeli śpimy na łóżku dedykowanym dla materaca lecz na kanapie, tapczanie albo na materacu niedostosowanym do naszych potrzeb, którego nie mamy możliwości wymienić. Podpiszą się pod tym pewnie wszyscy, którzy wynajmują mieszkanie, studenci, osoby, które tylko tymczasowo przebywają w danym miejscu. Dla tych osób, to doskonałe rozwiązanie.
Kiedy warto kupić nakładkę na materac?
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak normalne materace. Jednak różnią przede wszystkim grubością. Nakładki mają grubość maksymalnie do 9 cm więc są sporo cieńsze. Drugą różnicą jest to, że nie wykonuje się ich ze sprężyn, a jedynie z pianek lub kokosu i innych dodatków naturalnych. Materace nawierzchniowe wykonuje się z warstw pod kątem ich zastosowania czyli oczekiwań klienta. Oto przykładowe sytuacje kiedy nakładka na materac jest najkorzystniejszym rozwiązaniem:
- Kiedy nasz dotychczasowy materac nie jest wystarczająco twardy lub miękki
- Jeżeli zmieniła się nasza waga,
- Pojawiły się wymagania naszego kręgosłupa narażonego na siedzący tryb życia
- Jeśli w naszym obecnym materacu na jakim śpimy wyczuwamy nierówności i pojawił się związany z tym dyskomfort.
- Można go ułożyć na kanapie lub wersalce, gdy chcemy zwiększyć komfort spędzających u nas noc gości.
- Można się nim posłużyć do niwelowania różnić w twardości w łóżku dla par kiedy są ułożone dwa różne materace na jednym łóżku
- Możemy go zabrać ze sobą kiedy nocujemy w hotelu w którym materac nie spełnia naszych oczekiwań
- Nie będzie również problemu z zabraniem go pod namiot
- Pełni także rolę ochrony i zabezpieczenia materaca klasycznego przez co wydłużmy jego żywotność
- Sprawdzi się jako mata do zabawy lub drzemek dla małych dzieci
Dodatkowe zalety materaca nawierzchniowego
- Łatwy w transporcie i przechowywaniu ponieważ nadaje się on nawet do zwinięcia, jest lekki i zajmuje mało miejsca.
- Prosta higiena ponieważ najcieńsze modele można wyprać w całości, grubsze posiadają zdejmowany pokrowiec i są lekkie.
- Duża różnorodność użytych materiałów i ich kombinacji (z wyjątkiem budowy sprężynowej)
- Niektóre z nich posiadają właściwości antyalergiczne lub chłodzące
Rodzaje materacy nakładkowych
Większość nakładek na materac wykonana jest z dwóch lub trzech warstw. Wybór materiałów zależy od zastosowania i powodu dla jakiego klient go kupuje. Można wymienić kilka podstawowych surowców:
- Lateks - charakteryzuje się wysoką elastycznością i doskonałą przepuszczalnością powietrza. Dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając komfort, jednocześnie nie odkształca się trwale i zachowuje swoją pierwotną formę. Struktura lateksu umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, zapobiega to nadmiernemu poceniu się w czasie snu.
- Pianka poliuretanowa to wysokiej jakości pianka stanowi dodatkowe wypełnienie materaca. Materac nawierzchniowy twardy może być wykonany właśnie z tego rodzaju pianki. Ma ona dużą odporność na odkształcenia oraz wygniecenia. Zapewnia odpowiednią amortyzację sylwetki, posiada przewiewną strukturę, jest elastyczna i sprężysta.
- Pianka wysokoelastyczna HR cechuje się o wiele większą gęstością niż tradycyjne pianki poliuretanowe. Dwa razy szybciej odzyskuje swój pierwotny kształt. Tym samym materac stwarza możliwość przyspieszenia regeneracji kręgosłupa. Atutem materacy z pianek wysokoelastycznych jest fakt, iż są równe i nawet po wielu latach użytkowania nic nie zacznie nas uwierać w trakcie snu.
- Pianka termoelastyczna typu visco - pianka termoplastyczna niesamowicie dopasowuje się do każdego centymetra leżącego na niej ciała. Specjalna struktura tego surowca sprawia, iż reaguje on na temperaturę i siłę nacisku. Materac nawierzchniowy z pianki memory przyjmuje dokładnie taki kształt sylwetki, jaki posiada osoba, która się na niej położy. Podnosząc się z materaca, pianka powoli odzyskuje pierwotną formę, czyniąc ją idealną dla każdego rodzaju ciała i każdego śpiącego. Kolejną unikalną właściwością pianki pamięciowej jest jej zdolność do izolacji ruchu. Materac nawierzchniowy termoelastyczny przełoży się na lepszy sen dla dwóch osób, ponieważ wiercenie się jednego nie wpływa na drugiego. Top materace to wygoda i komfort dla każdego.
- Kokos to surowiec w 100% ekologiczny. Ma właściwości antyalergiczne, doskonale chroni przed rozwojem roztoczy i mikroorganizmów. Jest przy tym sprężysty i elastyczny. Materace z włóknem kokosowym są trwałe, odporne na wilgoć i odkształcenia. Kokos jest twardy więc materace nawierzchniowe twarde mogą być wykonane z tego rodzaju surowca.
Warto mieć w domu choć jeden materac nakładkowy. Nie jest uciążliwy w przechowywaniu a ma wiele przydatnych zastosowań. Te cieńsze nie są drogie a ich zakup z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu. Materac nawierzchniowy to idealny, dodatkowy materac na kanapę, materac czy wersalkę. Materace nawierzchniowe niezależnie od swoich konkretnych właściwości będą świetnym wyborem dla osób, które chcą zadbać o jakość snu niezależnie od miejsca, w którym przebywają.