Infolinia 7 dni w tygodniu
Infolinia 7 dni w tygodniu
Darmowa wysyłka od 100 zł
Testuj do 30 dni
Szacuje się, że nawet połowę naszego społeczeństwa dotykają różnego rodzaju zaburzenia snu. Podobne statystyki dotyczą całej populacji – ok 45% ludności świata miało lub ma epizody bezsenności. Najbardziej powszechną dolegliwością jest problem z wieczornym zasypianiem. To poważny problem, ponieważ brak snu i jego niska jakość rzutuje na stan zdrowia każdego z nas. Jak szybko zasnąć? To ważne i aktualne pytanie.
Powodów schorzeń związanych ze snem jest wiele. Często przyczynami bezsenności są różnego rodzaju choroby somatyczne lub psychiczne. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Drugą grupą czynników powodujących problemy z zasypianiem to nieodpowiednia higiena i rutyna snu. Mowa tu o zachowaniu i zwyczajach, które nie sprzyjają regularnemu i regeneracyjnemu wypoczynkowi nocnemu. Nieregularny tryb życia, rozchwianie rytmu okołodobowego, stres i pośpiech, natłok obowiązków oraz pracoholizm to typowe zjawiska negatywnie wpływające na zdrowy i wartościowy sen. Jeżeli problemy ze snem nam dokuczają, ale ustępują w krótkim okresie, to nie ma powodu do niepokoju. W przypadku braku wystarczającej ilości snu powyżej 30 dni trzeba sobie uświadomić, że jest to problem zdrowotny i nie można go lekceważyć. Długotrwała deprywacja snu prowadzi do nadciśnienia, cukrzycy, nadwagi, zaburzeń hormonalnych, chorób układu krążenia oraz depresji.
Skoro prawie połowa ludzi ma kłopot ze zdrowym snem, to nie jest to spowodowane poważną chorobą. Świadczy to raczej o lekceważeniu i bagatelizowanie regularnych godzin zasypiania i wstawania, a przede wszystkim braku świadomości dbania o swój zdrowy sen. Istnieją jednak uniwersalne sposoby na bezsenność, które może wykorzystać prawie każdy. Sprawdzone sposoby na zaśnięcie powinny pomóc i uregulować nasz dobowy rytm tak, aby zacząć żyć i wypoczywać zdrowo. Po pierwsze – konsekwentnie przestrzegajmy godzin zasypiania i wstawania. W ten sposób w ciągu kilkunastu dni przyzwyczaimy nasze ciało i umysł do stałego rytmu okołodobowego, co ułatwi nam regularny sen. Sypialnia powinna nam sprzyjać w zasypianiu. Dlatego nasze miejsce do spania powinno być zorganizowane tak, aby pomóc a nie rozpraszać niewygodą. Łóżko do spania musi być dopasowane rozmiarami do naszej sylwetki czyli nie może być zbyt małe i krępować naszych ruchów podczas snu. Materac do spania powinien być idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Nie może być zbyt miękki, bo wówczas będziemy się w nim zapadać, ani zbyt twardy – ponieważ będzie to skutkować bólami kręgosłupa i stawów zaraz po obudzeniu. Wybierając odpowiedni model, należy się kierować swoją wagą i wzrostem. Jeżeli mamy alergię, trzeba to także uwzględnić i wybrać antyalergiczny model powleczony we właściwy pokrowiec.
Jeśli oczekujemy maksimum komfortu od materaca do spania, to warto zwrócić uwagę surowce, z których jest wykonany. Materace termoplastyczne wykonane z pianki MEMORY oferuje wyjątkową wygodę. Pod wpływem ciężaru i ciepła ciała pianka idealnie dopasowuje się do naszej sylwetki i otula nasze ciało, redukując przy tym siłę nacisku.
Pamiętajmy również o delikatnej i przyjemnej w dotyku pościeli oraz lekkiej i przewiewnej pidżamie. Kolejny sposób na zaśnięcie to komfort termiczny. Temperatura w sypialni powinna oscylować między 18 a 20 stopni Celsjusza. Dlatego warto przewietrzyć ją na krótko przed pójściem spać oraz dostosować rodzaj pidżamy do danej pory roku. Kolejne sposoby na sen to cisza i ciemność. Zbyt intensywne oświetlenie i hałas będą negatywnie wpływać na czas naszego zasypiania, dlatego trzeba je wyeliminować.
To, co może utrudniać nam sen to niebieskie światło emitowane prze ekrany smartfona, laptopa czy telewizora. Dlatego sposób na szybkie zaśnięcie to nieużywanie tych urządzeń na 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Starajmy się także nie jeść zbyt obfitej kolacji. Zamiast tego zalecane są owoce, jogurty lub delikatne kanapki, które nie powinny być przeszkodą w zasypianiu. Jeżeli chcesz szybko i głęboko sypiać, odradzamy kawę i alkohol. Co prawda po drinku łatwo się zapada w sen, ale jest on płytki i przerywany. Kolejny sposób na bezsenność to aktywność fizyczna. Skuteczne będą krótkie i lekkie ćwiczenia, gimnastyka i rozciąganie w przeciwieństwie do intensywnego treningu, który może zmęczyć nas tak bardzo, że nasze ciało odmówi nam snu. Domowe sposoby na bezsenność to również ciepła kąpiel i kostka ulubionej czekolady lub ciasteczka w towarzystwie kakao lub mleka. Prysznic ukoi nasze ciało, a ulubione przekąski spowodują wyrzut serotoniny, dzięki czemu poprawi się nam nastrój i poczujemy się zrelaksowani. To stan ciała i umysłu, który będzie sprzyjać szybkiemu zasypianiu.
To, co pomaga zasnąć każdemu z nas to indywidualne rytuały lub czynności, które wykonujemy, ponieważ się sprawdziły. To może być krótka medytacja, ulubiona piosenka, ciekawy artykuł w gazecie bądź rozdział książki. Czasem sprawdzi się krótki spacer wokół domu lub ćwiczenia oddechowe. To wszystko zależy od naszych upodobań i ich skuteczności w wyciszaniu się przed nocnym wypoczynkiem. Dla osób lubiących kwiaty w sypialni polecamy aloes, lawendę lub gardenię. Jeśli słuchasz muzyki to raczej cicho i z możliwością ustawienia automatycznego wyłączania.
Warunkiem zdrowia fizycznego i psychicznego jest prawidłowy sen. Jeżeli chcemy budzić się pełni energii i motywacji do sprostania wyzwaniom pracowitego dnia, musimy się dobrze wyspać. Jeżeli nie masz swojej skutecznej rutyny pomagającej w zasypianiu, to zawsze możesz skorzystać uniwersalnych zasad zdrowego snu, które opisaliśmy powyżej. Dobranoc!
PK
Nikt jeszcze nie dodał opinii, bądź pierwszy!