Infolinia 7 dni w tygodniu
Infolinia 7 dni w tygodniu
Darmowa wysyłka od 100 zł
Testuj do 30 dni
Łóżko sypialniane i materac to najważniejsze elementy wyposażenia każdej sypialni. A to właśnie w niej spędzamy blisko 1/3 naszego życia. Dlatego też powinniśmy o nią zadbać tak, aby poczuć się w niej komfortowo i bezpiecznie. Wtedy też będziemy mieć pewność, że przełoży się to na nasze zdrowie i wygodę. Szczególną uwagę przy urządzaniu sypialni powinny zwrócić osoby cierpiące na alergie. Ich układ oddechowy narażony jest na kontakt z gromadzącymi się w materacu zanieczyszczeniami. Najpoważniejszym problemem są roztocza kurzu domowego. Jak się ich pozbyć, aby osoby z uczuleniami nie odczuwały dyskomfortu podczas snu?
Naszych współlokatorów nie widać, ale to nie oznacza, że ich nie ma. Wszelkie mikroby, w tym roztocze kurzu, mimo że są niewidoczne dla naszego oka, to z pewnością z nami sypiają. To ważna informacja dla wszystkich alergików, astmatyków, a także osób o wrażliwej skórze. Niestety ale wraz z biegiem czasu każdy nowy materac staje się coraz pojemniejszym siedliskiem grzybów, pleśni i roztoczy. Te ostanie rozkwitają w kurzu domowym i żywią się resztkami złuszczonego naskórka. Dlatego pierwszym krokiem alergika powinno być dobranie materaca antyalergicznego, czyli takiego, którego wkład będzie zbudowany z materiału odpornego na zabrudzenia i hamującego rozwój wszelkich drobnoustrojów. Do tego typu materacy należą w zasadzie wszystkie materace piankowe i lateksowe. Warto również zwrócić uwagę, w jakim pokrowcu jest dany materac, ponieważ także on może być uszyty z materiałów antyalergicznych, przewiewnych, hydrofobowych, a nawet antybakteryjnych.
Nie jesteśmy w stanie zupełnie wyeliminować roztoczy żyjących obok nas, ale możemy ograniczyć ich rozwój do minimum. Przede wszystkim warto kupić odpowiedni materac. Współczesne modele mają bardzo różną budowę. Są wkłady sprężynowe, kieszeniowe, hybrydowe czy piankowe. Te ostatnie to optymalne rodzaje materacy dla alergików. Pianki syntetyczne ze względu na swoją budowę i strukturę są bardzo przewiewne, co w znacznym stopniu spowalnia i ogranicza rozwój kolonii różnych mikrobów, w tym roztoczy, których odchody to rezerwuar alergenów. Ponadto nie absorbują wilgoci, jak również są odporne na gromadzenie się różnych zanieczyszczeń. Podobne cechy posiada pianka lateksowa. Dobrze przepuszcza powietrze, nie chłonie wilgoci oraz brudu. To właśnie dzięki piankom materace pozostają długo czyste, suche oraz wolne od siedlisk różnych mikroorganizmów. Jednak wraz z upływem czasu nawet najbardziej antyalergiczne materace zostają w końcu zasiedlone przez roztocze kurzu.
Chcąc utrzymać odpowiednią higienę materaca tak, aby zachował swoje właściwości przeciwalergiczne, należy regularnie go pielęgnować. Zalecane jest odkurzanie jego powierzchni zwykłym, domowym odkurzaczem 3 lub 4 razy w miesiącu. To pozwoli usunąć zanieczyszczenia i kurz znajdujący się na powierzchni pokrowca, dzięki czemu nie zdąży wniknąć do środka. Większość modeli posiada pokrowiec, który ma wszyty zamek błyskawiczny, ułatwiający jego zdejmowanie. Wówczas powinno się go jak najczęściej go prać. To znacząco przedłuży żywotność i higienę materaca, przez co sen alergików będzie spokojny i wolny od alergenów. Często zdarza się, ze materac dorobił się plam na swojej powierzchni. Stosując mieszankę wody z cytryną lub sody oczyszczonej i ciepłej wody, pozbywamy się tych trwałych zabrudzeń.
Co zabija roztocza? Kolejny sposób na to, jak się pozbyć roztoczy z materaca, to jego wietrzenie. Powinno się zdjąć pokrowiec i wietrzyć wkład przez kilka godzin. Najlepiej jest to robić, gdy nas nie ma w domu – podczas weekendu, urlopu lub kiedy jesteśmy w pracy. Wówczas pozbędziemy się wilgoci, a mikroby nie będą się zbyt szybko namnażać. Roztocza kurzu domowego znajdziemy także w pościeli, dlatego ważne jest aby ją regularnie prać i zmieniać. Roztocza w pościeli zabija pranie w temperaturze 60 st. C.
W jakiej temperaturze giną roztocza? Roztocza żyjące w kurzu domowym giną w temperaturze 60 st. C. Mimo posiadania materaca, który został zrobiony z materiałów szczególnie odpornych na rozwój mikrobów i roztoczy żyjących w kurzu domowym, to i tak co jakiś czas trzeba się ich pozbyć. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu materaca w czystości, to musimy regularnie o niego dbać. Odkurzanie, wietrzenie i pranie to proste czynności, które pozwolą nam pozbyć się roztoczy i pozwolą zachować cechy prozdrowotne materaca na dłuższy czas. Dodatkowo warto utrzymywać czystość w całej sypialni, odkurzając dywan i ścierając kurz wilgotną szmatką. Zasłony uszyte z ciężkich i grubych tkanin należy zastąpić żaluzjami. Nie powinno się także używać grubych koców, które wchłaniają sporo kurzu z otoczenia. Sprawdzi się także cienka pościel bawełniana.
Czy wiesz, że:
Nikt jeszcze nie dodał opinii, bądź pierwszy!