Infolinia 7 dni w tygodniu
Infolinia 7 dni w tygodniu
Darmowa wysyłka od 100 zł
Testuj do 30 dni
Żyjąc w czasach wiecznego pośpiechu, kiedy dzień wydaje się za krótki, żeby zrealizować wszystkie nasze zadania, pomysł na krótką drzemkę wydaje się być dobrym wyjściem. Dzięki szybkiej regeneracji dajemy sobie zastrzyk energii do działania, świeży umysł i lepszą koncentrację na resztę dnia.
Popołudniowa drzemka dla większości z nas kojarzy się pozytywnie. I słusznie. Senność w ciągu dnia dotyka niemal wszystkich. Krótka senna pauza po pracy lub po obiedzie jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jej przeciwnicy twierdzą jednak, że ucinając sobie drzemkę w ciągu dnia mają później problem z zasypianiem. Krótko mówiąc, popołudniowa drzemka to sprawa indywidualna. Jednak warto zauważyć, iż zaburzenia prawidłowego snu to już współczesna choroba cywilizacyjna, na którą się uskarża już prawie połowa naszej populacji. Dlatego eksperci snu zaczęli się przyglądać się bliżej drzemce i analizować jej wady oraz zalety. Mimo, że ich wyniki nie są jednoznaczne, to korzyści jest zdecydowanie więcej niż zagrożeń.
Najważniejszą korzyścią, którą odczuwa każdy po krótkiej drzemce to zastrzyk energii dla umysłu. Poprawia się humor, koncentracja, zapamiętywanie, kreatywność, koordynacja przestrzenna i motywacja do działania. Mniej odczuwalne są efekty dla naszego ciała, jednak z pewnością jest ono w lepszym stanie niż przed krótkim odpoczynkiem. Jest to szczególnie ważne dla młodych aktywnych osób, rodziców oraz tych, którzy intensywnie pracują, a doba mogłaby trwać dla nich o kilka godzin dłużej. Taki tryb życia wiąże się z napiętym harmonogramem dnia od rana do wieczora, czego skutkiem często bywa oszczędzanie czasu kosztem krótszego i niewystarczającego snu. Wówczas jedyną opcją żeby podładować baterie jest wygospodarowanie ok. 20 minut w ciągu dnia na krótki, ale efektywny wypoczynek.
Znacznie więcej dobrodziejstw płynie z regularnych drzemek, będących trwałym elementem rytmu okołodobowego, niż z tych incydentalnych. U osób, które korzystają z relaksu sennego w ciągu dnia zauważono obniżenie poziomu stresu, korzystny wpływ na serce – co przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – obniżenie ryzyka pojawienia się cukrzycy i nadwagi, poprawę ukrwienia mózgu, szybszą regenerację skóry, większy popęd seksualny, uregulowane ciśnienie krwi, odporność na infekcje oraz szereg parametrów poprawiających funkcjonowanie mózgu. To ile powinna trwać drzemka? Spanie w dzień powinno trwać od 10 do 30 minut. W przypadku dłuższego spania, trwającego nawet do 1,5 godziny, może to mieć negatywny wpływ na jakość snu w nocy, zwłaszcza u seniorów, którzy z zasady potrzebują go mniej niż osoby w średnim wieku. Ponadto zbyt długi czas regularnych drzemek może powodować zaburzenia metaboliczne, prowadzące do poważniejszych schorzeń. Istnieją różne rodzaje drzemek – po pracy, popołudniowo drzemka oraz drzemka aby uzupełnić zbyt krótki sen w nocy.
Aby drzemka regeneracyjna była skuteczna i zdrowa, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Każdy sen, więc także drzemka po obiedzie, powinien odbywać się w komfortowych warunkach – na wygodnym i dostosowanym do naszych potrzeb łóżku i materacu. Wygodny materac, który odpowiednio podpiera ciało, to udana drzemka po pracy. Podparty kręgosłup, mięśnie i stawy mogą się zregenerować nawet podczas krótkiego snu w czasie dnia. To ważne, ponieważ nie zaleca się drzemać na sofie czy kanapie lecz w sypialni, gdzie miejsce do spania sprzyja szybkiemu zasypianiu. Akcesoria do spania, takie jak poduszka, pościel czy koc powinny być dostosowane do pory roku i do naszych preferencji tak, aby sen był błogi i efektywny. Nie należy się zabierać do drzemki po 18:00, ponieważ może to zaburzyć sen nocny. Drzemka energetyczna nie powinna być dłuższa niż 20 minut, w niektórych indywidualnych przypadkach może to być maksymalnie 30 minut. Najlepsza pora dla większości z nas do drzemki to czas między godziną 13:00 a 16:00. Ważne jest również to, aby nie spać do oporu i przedłużać sjestę – najlepiej korzystać z budzika, który w odpowiednim czasie nas łagodnie wybudzi. Przeciąganie drzemki może mijać się z celem, ponieważ jeżeli wybudzimy się z głębokiej fazy snu, to będziemy zdezorientowani, senni lub będzie nas boleć głowa. Miejsce, w którym śpimy powinno być ciche i należy dopilnować, aby nikt nam nie przeszkadzał. Korzyści z drzemki są bezapelacyjne, a sen w ciągu dnia jeszcze nikomu nie zaszkodził. Słodkich snów!
PK
Nikt jeszcze nie dodał opinii, bądź pierwszy!