Infolinia 7 dni w tygodniu
Infolinia 7 dni w tygodniu
Darmowa wysyłka od 100 zł
Testuj do 30 dni
Czy warto spać z psem? Decyzja o tym, czy wpuszczać ukochane czworonogi do łóżka to kwestia indywidualna. Należy rozpatrzeć aspekty zdrowotne, ale i komfort oraz higienę w sypialni. Dlatego każdy powinien samodzielnie zdecydować, czy spanie z psem w jednym łóżku jest właściwe. Jeżeli decydujemy się spać ze swoimi pupilami, to musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Podobno właściciele psów dzielą się na tych, którzy z nimi śpią i na tych, którzy do tego się nie przyznają. Z tego wynika, że ten, kto się decyduje na dzielenie łóżka z czworonogiem, musi kochać zwierzęta. Pies lub kot zazwyczaj jest traktowany jak członek rodziny. Jest rozpieszczany i wiele mu się wybacza. Korzyści płynące z więzi, jaka łączy nas z naszymi pupilami to poczucie bliskości, ciepło czy przyjemna w dotyku sierść, która wpływa relaksująco na komfort snu. Obecność zwierząt pomaga redukować stres, który w dzisiejszych czasach jest tak powszechny. Dla osób samotnych pies w łóżku to także zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i sposób na radzenie sobie z samotnością. Osoby starsze mogą także liczyć na podniesienie alarmu przez psa w przypadku omdlenia czy innej, krytycznej sytuacji. Dzieci dorastające w bliskiej obecności zwierzaka uczą się empatii, odpowiedzialności i szacunku do natury.
Co ciekawe, to kobiety szczególnie cenią sobie spanie z psem. Najnowsze badania przeprowadzone wśród blisko tysiąca właścicielek czworonogów ujawniły, że wolą spać z psem niż ze swoimi partnerami. Behawiorystka i badaczka z Canisius College w Buffalo, Christy L. Hoffman, w wypowiedzi dla popularnego portalu o zdrowiu stwierdziła, że ankietowane kobiety częściej oceniały psy jako lepszych partnerów do spania niż koty i inni domownicy. Dotyczy to również poprawy jakości snu. Dlaczego?
Wyniki wyżej wspomnianych badań pokazały, że psy są lepszymi towarzyszami snu niż koty i ludzie ze względu na podobne do swoich właścicieli nawyki spania. Lepiej dopasowują się do nocnego harmonogramu właścicielek, o podobnych porach chodzą spać i wstają razem z nimi. Mniej także wiercą się w nocy i zmieniają pozycję w łóżku. Nie bez znaczenia pozostaje również poczucie bezpieczeństwa. Przebadane kobiety zwracały uwagę, że w przypadku intruza lub innego rodzaju zagrożenia, pies zdecydowanie wcześniej podniesie alarm niż kot czy osoba, z którą śpią.
Spanie z psem w jednym łóżku to także pewne zagrożenia. Zwierzęta pozostawiają na naszym materacu sierść, brud i inne drobnoustroje. Ma to znaczenie dla osób uczulonych oraz dla małych dzieci, których system odpornościowy dopiero się kształtuje, przez co szybko się zarażają i częściej chorują. Nawet jeśli nie jesteśmy alergikami to spanie z psem lub kotem wymaga częstszego prania, wietrzenia i czyszczenia materaca, poduszek i pościeli. Dlatego, jeśli spisz ze swoim pupilem, zainwestuj w ochraniacz na materac. Zwierzęta domowe są przyjemne w dotyku i kochane, ale zachowują się jak dzieci – często rozpychają się, wiercą i wielokrotnie zmieniają pozycję w nocy, przez co nasz komfort snu może się pogorszyć, szczególnie przez wybudzanie w nocy. Nie trzeba tłumaczyć, że im większy pies, tym mniej miejsca pozostaje dla nas.
Dlatego powinno się szczególnie zadbać o higienę miejsca do spania. Najważniejszą kwestią dla utrzymania odpowiedniej czystości materaca jest właściwy pokrowiec, który zabezpiecza przed zabrudzeniami i zawilgoceniami. Odpowiednio dobrany model zmniejszy też ilość sierści, która będzie się w niego wbijać. Musi być wyposażony w zamek błyskawiczny, dzięki któremu łatwiej go będzie zdjąć i wyprać. Materac musi również przepuszczać powietrze, aby cały materac był odpowiednio wentylowany i oczyszczany z kurzu domowego i innych alergenów. Dobrze, gdyby był nasączony ekstraktem z liści aloesu. Ma on wtedy właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne, a dodatkowo jest delikatny dla skóry i działa kojąco na podrażnienia.
Dobrym rozwiązaniem dla właścicieli psów jest czyszczenie łap czworonogów po spacerze oraz regularne czesanie, aby pozbyć się nadmiaru sierści. Zalecane jest również zaopatrzenie się w materac nawierzchniowy i ochraniacz, które chronią łóżko przed zabrudzeniami. Powinno się również regularnie wietrzyć i prać pościel, a przed nocą warto też przewietrzyć pokój i zadbać o odpowiednią w nim temperaturę. Przy zakupie materaca wybrać taki, który będzie ograniczał gromadzenie się kurzu, brudu i drobnoustrojów – najlepiej materac piankowy lub lateksowy. Pianka to sprężysty materiał, którego struktura umożliwia swobodny przepływ powietrza. Materace piankowe mogą pochwalić się dobrymi właściwościami antyalergicznymi. Dodatkowo bardzo dobrze podpierają kręgosłup i pozwalają na pełną regenerację mięśni. Dzięki temu każda spędzona na nich noc jest komfortowa i wygodna. A dodatkowe warstwy, które w nich występują, posiadają szereg właściwości, w tym prozdrowotnych.
Równie dobrym rozwiązaniem będą takie modele, które nie przenoszą drgań i na których jakikolwiek ruch pupila nie jest dla nas wyczuwalny. Taką cechą mogą pochwalić się materace kieszeniowe. Sprężyny w nich zastosowane umieszczone są w osobnych kieszonkach każda i nie są ze sobą połączone. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracują oddzielnie, przez co niwelują efekt falowania na całej powierzchni. Jest to ważne, gdyż pies nie posiada gruczołów łojowych i nie potrafi schłodzić się jak człowiek, czyli pocąc się. Będzie więc w nocy schodzić na podłogę, która jest chłodniejsza, a po pewnym czasie znów wskakiwać na łóżko. Na materacach sprężynowych nawet nie odczujemy jego nocnych wędrówek w górę i w dół. Materace z warstwą pianki VISCO również nie przenoszą drgań. Warto je wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego materaca do spania w łóżku z psem.
Pomimo wielu argumentów przeciwko spaniu z czworonogiem, zalet jest zdecydowanie więcej. Obecność naszego pupila uspokaja nas, a poziom stresu znacznie się obniża. Dzięki temu zwiększa się szansa, że rano obudzimy się wyspani i zrelaksowani. Korzyści z posiadania i bliskości naszego zwierzaka jest więcej – obniża się cholesterol i ciśnienie krwi co daje szanse na zdrowsze i dłuższe życie. Wzrasta też poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też lepsze samopoczucie właścicieli psów oraz redukcja stresu, które dostają przecież za darmo. Jednak jeżeli z jakichś powodów będziemy chcieli się pozbyć psa lub kota z sypialni to pamiętajmy, że zwierzęta szybko przyzwyczajają się do udogodnień takich jak spanie wraz z ukochanym właścicielem w miękkiej pościeli i później może być ciężko zmienić ten nawyk.
PK
Nikt jeszcze nie dodał opinii, bądź pierwszy!